Svijet zvukova

To je naslov izložbe koja će 5. srpnja biti otvorena u Tiflološkom muzeju u Zagrebu. Izložba na jasan, jezgrovit te tekstualno i grafički pristupačan način posjetitelja vodi kroz opsežan put, od ideje do realizacije akcije i velikog humanitarnog koncerta održanog u prosincu 2001. godine. Izložba je iznimno snažan emotivni podsjetnik na 2001. godinu u kojoj su se gotovo svi u Hrvatskoj pokrenuli kako bi se gluhoj djeci omogućilo da zakorače u svijet zvukova. Prvo dijete kojemu je ugrađena umjetna pužnica putem sredstava Ministarstva branitelja je Anamarija Hribar koja je tada imala 2,5 godine i po kojoj je i nazvana prvotna akcija Anamarija u svijetu zvukova.

Izložba Svijet zvukova bit će podijeljena u nekoliko cjelina iz kojih će se posjetitelji podsjetiti na najveću humanitarnu akciju do sada, moći će doznati više o sluhu i važnosti ranog otkrivanja problema sa sluhom, a proizvođač umjetnih pužnica, austrijska tvrtka Med-El, omogućila je da posjetitelji vide i opipaju umjetnu pužnicu, da na snimkama vide postupak uvođenja umjetne pužnice u uho. Uputit će se na iznimno važan postupak rehabilitacije sluha, a posjetitelje očekuju i brojne zanimljivosti vezane uz zvuk i slušanje. Izložba je osmišljane interaktivno, posjetitelji će moći ispitati svoj sluh, saznati o slušnim iluzijama, izložena je i računalna audio igra u kojoj posjetitelj treba odrediti poziciju izvora zvuka u 3D prostoru. A to je samo dio izloženog.

Preuzeto s Tiflološkog muzeja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *