Stomatološko zbrinjavanje pacijenata sa cerebralnom paralizom

Djeca s teškoćama u razvoju imaju veću sklonost kvarenja zubi zbog:

  • problema gutanja pa se hrana duže zadržava u ustima,
  • senzoričke preosjetljivosti u usnoj šupljini i otežanog održavanja dentalne higijene,
  • pojačanog slinjenja,
  • korištenje lijekova itd.

Nažalost, prevencija je slabo zastupljena za djecu s teškoćama u razvoju. U Hrvatskoj ima mali broj stomatoloških ambulanti koje su opremljene za tretman djece s teškoćama u razvoju, kako adekvatnom arhitekturom, tako i educiranim stomatološkim djelatnicima.

Djecu s teškoćama u razvoju treba učiti na oralno zdravlje kao i djecu bez teškoća, znači redovno i adekvatno pranje zubiju, te redovite kontrole zubaru kako bi se dijete naviklo na zvukove, otvoriti usta i dozvoliti intervenciju u usnoj šupljini. Treba im izbjegavati davati zaslađena pića, slatkiše.

U nekim slučajevima neće biti moguće popravljanje zubiju na redovan način, nego će se popravljati zubi pod anestezijom.

http://www.dentopedia.info/biblioteka/decja-stomatologija/stomatolosko-zbrinjavanje-pacijenata-sa-cerebralnom-paralizom/

Stomatološka skrb djece s teškoćama u razvoju

Savjeti roditeljima o održavanju oralne higijene

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *