“Opasan” terapijski pas

U Hrvatskoj je već 18 godina na snazi Zakon o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča (NN 131/98) koji obuhvaća i terapijske pse. Djeca s teškoćama u razvoju imaju stručno dokumentirane prednosti druženja i igranja uz terapijskog psa – jer kroz svaku igru se mogu naučiti tako puno “malih” stvari koje su našoj djeci inače nedostupne, neugodne ili bolne.

Osim brojnih obitelji korisnika terapijskih pasa, postoje i dvije državne institucije koje pružaju usluge terapije uz terapijskog psa – “Mali dom” i Centar Silver. Tim uslugama se koriste djeca različitih, ponekad veoma teških dijagnoza, osjetljivog zdravlja – i nikada nikome nije palo napamet da bi se naša djeca mogla zaraziti – osim zaraziti se s nesebičnom ljubavlju koju terapijski pas pruža djetetu.

Stoga nam je neshvatljiva i neprihvatljiva ovakva odluka koju je donijelo MZOS – očekujemo da će ona biti brzo revidirana.

O blagodatima koje terapijski pas donosi djeci – pročitajte o Širi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *